Δευτέρα 14 Μαΐου 2012

Πρώτη νίκη για τη Williams μετά από οκτώ χρόνια με την Pirelli στην Ισπανία

Η στρατηγική ελαστικών έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο Ισπανικό Grand Prix, το οποίο κέρδισε ο Pastor Maldonado με τη Williams: ήταν η πρώτη νίκη για τη Βρετανική ομάδα από το 2004 στο Grand Prix Βραζιλίας. Ο Βενεζουαλός ήταν ο πέμπτος κατά σειρά διαφορετικός νικητής στους πέντε πρώτους αγώνες της σεζόν με πέντε διαφορετικά μονοθέσια. Ο Maldonado ξεκίνησε από pole position, αλλά τον προσπέρασε ο οδηγός της Ferrari Fernando Alonso, ο οποίος έκανε το πρώτο του pit stop στον 11ο γύρο. Ο μεγάλος νικητής του πρώτου stint ήταν ο Lewis Hamilton της McLaren, ο οποίος από τελευταίος βρέθηκε στην τέταρτη θέση πριν αλλάξει σε σκληρές γόμες στο 14ο γύρο. Λόγω των ψυχρότερων συνθηκών - με θερμοκρασίες περιβάλλοντος 23 βαθμών και πίστας 32 βαθμών, το σκληρό P Zero Silver βρέθηκε στο ιδανικό εύρος λειτουργίας του, με αποτέλεσμα να το επιλέξουν οι περισσότερες ομάδες για τον αγώνα. Το άλλο υποψήφιο ελαστικό P Zero Yellow soft, προσέφερε ένα σημαντικό πλεονέκτημα επιδόσεων και χρησιμοποιήθηκε κυρίως στις κατατακτήριες δοκιμές και στην αρχή του αγώνα, αφού όλοι οι οδηγοί ξεκίνησαν με μαλακή γόμα. Το μυστικό για τη νίκη του Maldonado ήταν το γεγονός ότι έκανε το δεύτερο pit stop δύο γύρους νωρίτερα από τον Alonso για να αλλάξει σε σκληρή γόμα, καταφέρνοντας έτσι να σημειώσει μερικούς γρήγορους γύρους και να περάσει τη Ferrari που ήρθε στα pits για δεύτερη φορά στον 26ο γύρο. Από εκεί και μετά, μπόρεσε να ελέγξει το πλεονέκτημά του με μία στρατηγική τριών pit stop, την ίδια που υιοθέτησε και ο Alonso. Μετά το τελευταίο stop, ο Maldonado έτρεξε με P Zero Silver επί 25 γύρους για να πάρει τη νίκη με διαφορά 3,1 δευτερολέπτων τρέχοντας μαζί με τον Alonso μέχρι τον τερματισμό με σκληρή γόμα. Και οι δύο πιλότοι ξεκίνησαν με μαλακιές γόμες, και στη συνέχεια χρησιμοποίησαν τρία σετ ελαστικών με σκληρή γόμα. Ο Kimi Raikkonen της Lotus, που τερμάτισε τρίτος, αξιοποίησε επίσης τη σκληρή γόμα στο τελευταίο stint των 18 γύρων προσεγγίζοντας τους πρώτους οδηγούς στους 10 τελευταίους γύρους με συνολικά τρεις επισκέψεις στα pits. Στο τέλος του αγώνα, βρισκόταν λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πίσω από τον Alonso. Ο Raikkonen υιοθέτησε διαφορετική στρατηγική από τους δύο πρώτους πιλότους, χρησιμοποιώντας τη μαλακή γόμα δύο φορές στο ξεκίνημα του αγώνα και ολοκληρώνοντας στη συνέχεια δύο stint με τη σκληρή. Αντίθετα, ο Hamilton ήταν ο μοναδικός που επέλεξε στρατηγική δύο pit stop για να τερματίσει όγδοος – ένα αποτέλεσμα που κρίθηκε στον τελευταίο γύρο – από 24ος και τελευταίος στο grid, μετά την ακύρωση της pole position του από τους αγωνοδίκες λόγω παραβίασης κανονισμού. Ο Sebastian Vettel με το μονοθέσιο της Red Bull τερμάτισε έκτος μετά από τέσσερα pit stop και μία ποινή drive-through, και παραμένει πρώτος στο πρωτάθλημα μαζί με τον Alonso. Πρόκειται για το πιο ανταγωνιστικό ξεκίνημα σεζόν από το 1993 – την τελευταία χρονιά που επίσης ένας Βενεζουαλός κέρδισε βαθμούς σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, ο Johnny Cecotto. Ο Maldonado γίνεται τώρα ο πρώτος νικητής grand prix από τη Βενεζουέλα.

Πηγή: Pirelli