Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2012

Με ένα pit stop στην Αμερική ο Vettel υποψήφιος για τον παγκόσμιο τίτλο

Ο Lewis Hamilton της McLaren – νικητής του τελευταίου Grand Prix των ΗΠΑ το 2008 – κέρδισε τον πρώτο αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Circuit of the Americas (COTA). Με τη δεύτερη θέση του, ο Sebastian Vettel (Red Bull) έθεσε υποψηφιότητα για ένα τρίτο συνεχόμενο παγκόσμιο τίτλο που θα κριθεί στον αγώνα της Βραζιλίας το ερχόμενο Σαββατοκύριακο. Η τρίτη θέση του Fernando Alonso (Ferrari) – του μοναδικού αντιπάλου του Γερμανού στην κατάκτηση του πρωταθλήματος – διατηρεί τις ελπίδες του ζωντανές για τον τίτλο. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της, που η Pirelli φτάνει στο τέλος της σεζόν, σαν μοναδικός προμηθευτής ελαστικών, με δύο οδηγούς να μάχονται για την πρώτη θέση στο τελευταίο αγώνα. Ο Hamilton πέρασε μπροστά από τον Vettel – ήδη ταχύτερο σε όλα τα στάδια – στους τελευταίους γύρους του αγώνα, δίνοντας σκληρή μάχη από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι Hamilton και Vettel χρησιμοποίησαν την ίδια στρατηγική, κάνοντας μία μόνο στάση για αλλαγή από μεσαίες P Zero White σε σκληρές γόμες P Zero Silver (τις δύο επιλογές για το Grand Prix των ΗΠΑ) στον 20ό και 21ο γύρο αντίστοιχα. Ο Alonso, υιοθετώντας ίδια στρατηγική, κατάφερε να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες του για τον τίτλο, έχοντας εκκινήσει από την έκτη θέση και τερματίζοντας τρίτος. Οι 10 ταχύτεροι οδηγοί κατατάχθηκαν με μεσαία γόμα, που ήταν περίπου μισό δευτερόλεπτο / γύρο ταχύτερη από τη σκληρή, σε μία από τις πλέον εξελισσόμενες πίστες της σεζόν λόγω της φρεσκοστρωμμένης ασφάλτου. Η προβλεπόμενη πιθανότητα βροχής δεν έγινε τελικά πραγματικότητα και με εξωτερικές θερμοκρασίες 24 C0, δημιουργήθηκαν οι συνθήκες για τέρμα γκάζι από την αρχή του αγώνα μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας. Ο οδηγός που τερμάτισε ψηλότερα (5ος) ξεκινώντας με σκληρές γόμες ήταν ο Jenson Button της McLaren ο οποίος υιοθέτησε στρατηγική ενός pit stop. Ο Nico Rosberg της Mercedes ήταν ο μοναδικός άλλος οδηγός που εκίνησε με Zero Silver.\